Chcete mít úspěšné a bohaté děti? Mluvte s nimi o penězích!

Každý z nás se tak trošku vidí ve svém potomkovi. Někdo víc, někdo míň. Představujeme si, jakou bude mít asi budoucnost, čím jednou bude, až vyroste a co ho bude bavit. Snažíme se dětem věnovat veškerou svoji péči a pozornost. Ukazujeme jim svět, předáváme své zkušenosti, vzděláváme je.  A tak nějak doufáme, že toho malého, nezkušeného človíčka tento hektický svět nesemele a vyroste z něho sebevědomý a úspěšný „dospělák“.

Víte, že svým dětem můžete pomoci i k tomu, aby byly jednou úspěšné a bohaté?

Asi všichni víme, že je dobré své děti podporovat a dostatečně motivovat. Díky tomu z nich vyroste sebevědomý človíček, který se jen tak něčeho nezalekne. Málokterý rodič však s dětmi mluví o penězích, a přitom je právě v dětském věku dobré toto téma často rozebírat.

Nemyslete si, že jsou děti malé, a proto systém a hodnotu peněz nemůžou pochopit! Zkuste pojmout finanční vzdělávání svých dětí hravou formou a uvidíte, že to děti bude nejen bavit, ale postupně uvidíte i změny v jejich uvažování o penězích.

Jak tedy dětem nejlépe přiblížit svět financí?

  1. Hrajte si

Hrajte si s dětmi nejrůznější hry, kde se používají peníze – hrajte si na obchod, na banku, využívejte her typu „Dostihy a sázky“, „Monopoly“ anebo „Cashflow“ od Roberta Kiyosakiho.

  1. Povídejte si

Povídejte si často s dětmi o penězích. Ukazujte jim, jak vypadají různé bankovky a mince, uspořádejte si jejich výstavu. Vysvětlujte dětem, co se musí vše platit a proč, přibližujte jim svět dospělých.

  1. Čtěte dětem pohádky

Možná si ani neuvědomujeme, jaká moudra, a to i finanční, se skrývají v pohádkách! Hezkou pohádkovou knížku pro děti na téma peněz, napsala Iva Jančíková. Její  „Pohádky skřítka Penízka“ děti krásnou a čtivou formou seznamují se světem peněz, zjistí, jaký smysl má šetření a proč není dobré si vytvářet dluhy. Knížka je plná poutavých a tajuplných příběhů, které otevírají brány do světa dětské, ale i dospělácké fantazie.

  1. Učte děti spořit

Každý z nás měl jako dítě pokladničku, kam si schovával drobné mince, korunky a šetřil si na svoji vysněnou věc. Pokud ji vaše dítě ještě nemá, je nejvyšší čas začít! Nečekejte, až dítě vyroste. Penízky si s radostí do svého hliněného prasátka dává i můj rok a půl starý syn Míša 🙂
Nejdůležitější je, nebát se s dětmi o penězích mluvit. I když třeba vaše finanční situace není zrovna růžová, tím spíš se s dětmi o penězích bavte! Dětem tak připravíte bohatší a krásnější život a usnadníte jim první start mezi dospěláky.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Kateřina Hanáková

Nezávislá žena, matka malého Míši, přítelkyně skvělého muže a autorka eBooků Dělejte,co vás bavía5 kroků k finanční nezávislosti eBooku 13 tipů, jak začít efektivně šetřit Má ráda mola, moře a cesty..dobré víno a pozitivní lidi. Pomáhá ženám znovu objevit a roztáhnout pomyslná křídla, aby mohly vzlétnout vstříc své nezávislosti.Můj příběh najdete tady>>

Komentáře
  • Zjistěte, jak můžete každý den efektivně šetřit své finance
    Zadejte své údaje a stáhněte si eBook zdarma Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (já Kateřina Hanáková a SmartSelling) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších emailů (newsletterů) ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v patičce každého zaslaného emailu. Ochrana osobních údajů
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky